İBB TÜKETİCİ HAKLARI ZABITA AMİRLİĞİ İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ ÇALIŞTAYI

 Tüketici haklarının yerel yönetimlere yaygınlaştırılması projesi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği “İBB Tüketici Hakları Zabıta Amirliği İyi Uygulama Örnekleri Çalıştayı” 22 Kasım Perşembe günü Gorrion Hotel’de  düzenlendi. 

1997 yılında bizzat Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan ve Sayın Mevlüt Uysal başkanımızın hassasiyetleri, vizyonu ve fikirleri ile büyük destek verdiği Tüketici Hakları Zabıta Birimi, Tüketici mağduriyetlerinin çözümü konusunda çok ciddi çalışmalar gerçekleştirmektedir.

30 Büyükşehir Zabıta Daire Başkanı ve Büyükşehir Ticaret İl Müdürlerinin davetli olduğu çalıştaya Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, Bakanlık Temsilcileri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Yöneticileri katıldı.

Program, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı İbrahim Köse ve Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal’ın açılış konuşmaları ile başladı. Zabıta Daire Başkanı İbrahim Köse, “Belediyecilik alanında ilk defa Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın belediye başkanlığı döneminde bizzat talimatlarıyla kurulan ve “Tüketici Şikâyetleri Çözüm Merkezi” olarak faaliyete geçen birimimiz, bugün 13 ekip, 3 iletişim bürosu ve 39 ilçede teknolojik alt yapısıyla, yetki alanına giren tüketici şikâyetlerine “Tüketici Hakları Zabıta Amirliği” olarak müdahale etmekte ve gelen şikayetler çözüme kavuşturulmaktadır” dedi.

Tüketici Haklarının yasal koruma altına alınması  ve bu haklara gösterilen duyarlılık, gelişmiş ülke olmanın temel göstergelerinden biri olduğunu dile getiren Ahmet Erdal,  “Bakanlık olarak tüketicilerimizin gelişmiş ülke vatandaşları ile aynı düzeyde haklara sahip olmaları, haklarını etkin bir şekilde kullanmaları ve örgütlenebilmeleri konusuna büyük önem veriyor, tüketicilerimizin sahip oldukları haklar konusunda bilinçli hale gelmeleri için önemli çalışmalar yürütüyoruz ve bu kapsamda yerel yönetimlerin rolü ile ilgili bu çalıştayı düzenliyoruz. İnşallah buradan çıkacak sonuçlar tüketicilerimizin haklarını korumak adına hayırlara vesile olacaktır” dedi.

Akabinde, Ticaret Bakanlığı Ticaret Uzmanı Doğu Canooğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Amiri Sinan Kalender, Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Şube Müdürü Turgut Tatar ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı M.Salih Yıldırım, kurumları adına yaptıkları çalışmaları sunum yaptılar.

Belediyelere verilen denetim yetkililerini özellikle İstanbul’daki iyi uygulamaların tüm büyükşehir ve il belediye zabıtalarına yaygınlaştırılması amacı ile İstanbul, Ankara ve Gaziantep Zabıta Daire Başkanlıklarının, yaptıkları çalışmaları katılımcılara anlatıp, iyi uygulama örneklerini sunarak tüm büyükşehirlerde Tüketici Hakları Zabıta Amirliğinin kurularak ve daha geniş yetkinlendirmeler yapılarak tüketicilerin haklarının korunması adına fikir birliği sağlandı.