Ahmet Hakan’a İthafen

Yerel yönetim seçim atmosferinin her gün değişik hal aldığı şu günlerde, yer çekimini bulan  Isaac Newton  gibi, seçmen çekimini bulan Ahmet Hakan’ı da gördük ya, Allah’a ne kadar şükretsek azdır.Yazıya biraz İroni yaparak başladım kusura bakma Ahmet Hakan. Biliyorum sen olaya, son günlerde sosyal medyadan haber programlarına taşınan, makaslanmış yada noksan çekilmiş Zabıta görüntüleri ile vakıf ! oldun. Sandın ki Zabıta her gün seyyar satıcı dövüyor darp ediyor, ağzını burnunu kırıp eline veriyor. Yok adaş o iş öyle değil. Belki aralarında bir ya da iki tanesi öyledir ancak hepside öyle değil. Aslında ben senin vaat konuna takılmadım da  seninki bütün zabıtalar sabahtan akşama akşamdan sabaha seyyar satıcı dövüyor, hepsi Rambo gibi algı oluşturmaya çabalamana takıldım.

Seyyar satıcılık benim bildiğim daha fazlası yoksa 2 kanun 1 yönetmelikle yasaklanmış bir faaliyettir. Kimisinde ekonomik hayatı kontrol  etmek için, kimisinde insan sağlığını korumak için yasaklanmıştır. Onlara yazımın sonuna ekleyeceğim sırf öğren diye.

Senin anlayacağın herkes kolay kazanç olan seyyar satıcılığı yapmaya kalksa ne yol kalır ne kaldırım yürünecek, ne de sağlık. Herkes işine, işyerine gidemez diyeceğim ama zaten herkes seyyar satıcı olduğu için işyeri kavramı da kalmaz. Kaçıncı Dünya ülkesi oluruz o görüntülerle sen tahmin et.

Bir kere özellikle Büyük Şehirlerde ve büyük illerde seyyar satıcılık mafyalaştı. Artık bir seyyar satıcı kültürü oluştu. Hele ki Zabıtaya karşı davranma dersleri bile veriyorlardır eminim. Biz Millet olarak dövüleni, ezileni korur kollarız,vicdanlı milletiz  malumun ama vicdan ayarımızda yok, freni patlamış kamyon gibi oluruz vicdan söz konusu olunca. Bunu bilen uyanık seyyarlar Zabıtanın ilk müdahalesinde kendini dövdürmek, darp ettirmek için elinden geleni yapar.Tezgah altındaki bıçak,satır,pala ne varsa onunla saldırır Zabıtaya. Bir çok Zabıta arkadaşımız böylelikle ağır hafif yaralandı hatta şehit oldu. Zabıta olaylarında genellikle seyir halinde olan etraftaki vatandaşın aklına cep telefonu gelir ve hemen videoya çekmek için davranır ama artık çok geç olmuştur, saldırgan seyyarın zabt edilme anına yetişiyor vatandaş, yani Zabıtanın can havli ile kendisini savunduğu an, evet can derdine düşen insan üzerindeki üniformayı falan unutuyor psikolojik olarak, o zaman zarfında o hareketi bilinçli yapan seyyarcıkta biraz hırpalanıyor ama o zaten buna razı. Zabıtanın kendisini savunma, korunma gibi her hangi bir silahı yok, yalın kalem kanun ve yönetmeliklerin kendisine emrettiği işleri yapmak için çalışır. Maalesef ki yıllardan beridir üzerinde oluşturulan kötü algıyı kırmak içinde mücadele eder. Zabıta Devlet adına, Kamu yararına görev yapan kolluk gücüdür. Kolluk olduğu kesinde Gücü olduğu şüpheli. Şimdi siz ve sizin gibiler hafif suç olan kabahati işleyenlerin Zabıta saldırdıklarında ağır suç işlediklerini unutup, seyyar seviciliği yapıyorsunuz. Ya hu bu hırsızın hiç mi suçu yok? demiş! Nasrettin Hoca.

Seyyar satıcının yaptığı her şey rol gereği. Buraya kadar anlattıklarımı kafanda bir canlandır ve aşağıya koyduğum kanun ve yönetmelik maddeleri ile eşleştir.
Birde gazetecilik, habercilik etiği olarak kendini canlandır kafanda suçsuz yere darp edildiğini iddia ettiğin seyyar ile konuşmamışın, darp ettiğini iddia ettiğin zabıtalar ile konuşmamışsın. Kanun ve yönetmeliklere bakmamışsın, uzman bir kişi ile de muhatap olmamışsın.

Uzun yıllardır Gazeteci, Habercisin bizim sana bu işi öğretmek gibi bir hadsizliğimiz olmaz ama seninde hakim olmadığın bir konuda hadsizlik yapmana sessiz kalamayız adaş..!

Zabıta üzerinden prim yapma çabası desem yılların Ahmet Hakan  gider bir paparazzi yapar gündem olur ne gerek var bu toplara girmeye öyle değil mi?Adaş..!

Aşağıdaki maddeleri oku. Birde seni en yakın Zabıta Karakoluna çaya bekliyoruz, fikir alışverişi, çalışma ortamımızı, samimiyetimizi görmen için. Davetimizdir…

Ahmet AYDIN

BELEDİYE ZABITA YÖNETMELİĞİ
Görevleri
MADDE 10 – (1) Belediye zabıtasının görevleri şunlardır:

c) Sağlık ile ilgili görevleri;
5) Cadde, sokak, park ve meydanlarda mevzuata ve sağlık şartlarına aykırı olarak satış yapan seyyar satıcıları men etmek, bu hususta yetkili mercilerin kararlarıyla zabıta tarafından yerine getirilmesi istenen hizmetleri yapmak.
Hizmetin gereğini yapmada uyulacak esaslar

MADDE 47 – (1) Acil durumlarda, kanun, tüzük ve yönetmeliklerde açıklık olmayan veya işin uygulanma tarzına dair emir bulunmayan yahut bunların uygulanmasında tereddüt hasıl olan işlerde belediye zabıtası memuru kendi sorumluluğu altında durumun gerektirdiği tedbirleri alır, keyfiyeti en kısa zamanda merciine bildirir.

5326 SAYILI KABAHATLER KANUNU
Rahatsız etme
Madde 37-
 (1) Mal veya hizmet satmak için başkalarını rahatsız eden kişi, idarî para cezası ile cezalandırılır.
İşgal
Madde 38-
 (1) Yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımları işgal eden veya buralarda mal satışa arz eden kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından idarî para cezası verilir.

5393 SAYILI BELEDİYE KANUNU
Belediyenin yetkileri ve imtiyazları
MADDE 15. — Belediyenin yetkileri ve imtiyazları şunlardır:
m) Beldede ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi ve kayıt altına alınması amacıyla izinsiz satış yapan seyyar satıcıları faaliyetten men etmek, izinsiz satış yapan seyyar satıcıların faaliyetten men edilmesi sonucu, cezası ödenmeyerek iki gün içinde geri alınmayan gıda maddelerini gıda bankalarına, cezası ödenmeyerek otuz gün içinde geri alınmayan gıda dışı malları yoksullara vermek.

Zabıtanın görev ve yetkileri

MADDE 51. — Belediye zabıtası, beldede esenlik, huzur, sağlık ve düzenin sağlanmasıyla görevli olup bu amaçla, belediye meclisi tarafından alınan ve belediye zabıtası tarafından yerine getirilmesi gereken emir ve yasaklarla bunlara uymayanlar hakkında mevzuatta öngörülen ceza ve diğer yaptırımları uygular.

Görevini yaparken zabıtaya karşı gelenler, kolluk kuvvetlerine karşı gelenler gibi cezalandırılır.