İtfaiye ve Zabıta Personelinin yıpranma tazminatı mağduriyeti giderilecek mi?

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu, “Bu salonda bizim ateş savaşçıları dediğimiz kahraman itfaiyecilerimiz var. Ve büyük zorluklarla vatandaşın hayatını kolaylaştırmaya çalışan nizam-intizam-ölçü mücadelesi veren zabıta memurlarımız var. İtfaiye ve zabıta kadrosunda görev yapan arkadaşlarımızın fiili hizmet zammı yani yıpranma tazminatı konusundaki mağduriyetleri giderilmelidir.

Zabıta arkadaşlarımız kolluk kuvveti kapsamındalar, fakat diğer kolluk unvanlarının aksine yıpranma tazminatı kapsamının dışındalar. Emniyet kuvvetlerimiz, jandarmamız, silahlı kuvvetlerimiz yıpranma tazminatı hakkına sahip zabıta değil. ‘Neden?’ sorusuna verilebilecek anlamlı ve hukuka uygun bir cevap bulamadık çünkü böyle bir cevap yok. Kısaca, Zabıta memurlarımızın fiili hizmet zammından yararlanması gerekiyor.” dedi.

Levent Uslu itfaiyecilerin durumlarının daha da vahim olduğunu belirterek “Kağıt üzerinde yıpranma tazminatı hakkına sahipler fakat hayat üzerinden bakıldığında bu hakkın verilmemesi arkadaşlarımızı yıpratıyor. Niçin böyle söylüyorum? Çünkü itfaiyeci arkadaşımızın yıpranma tazminatı yıllık 60 gün. Mevcut tazminat hesaplama yöntemine göre bırakın yılda 60 gün tazminat hak etmeyi, çalışma hayatı boyunca 60 günü alması neredeyse imkânsız. Çünkü yıpranma tazminatı gün ya da ay esasına göre değil saniye ve dakika esasına göre hesaplanıyor. Yangınla mücadele kapsamında yapılan mesai kaç dakika ya da kaç saat sürmüşse onun üzerinden yıpranma tazminatı alıyorsunuz. Diyelim ki ayda 3 saat yangınla mücadele ettiniz. Bu durumda alacağınız yıpranma payı, yaklaşık 30 dakika civarında. ‘Ne kadar yangın o kadar yıpranma’ anlayışı var. Fakat milletvekili, polis, gazeteci, jandarma iseniz bu durumda unvanınız esas alınıyor ve yıllık azami süre üzerinden yıpranma tazminatından faydalanabiliyorsunuz. Bir tarafta işin yapılma süresi üzerinden, diğer tarafta ise unvan üzerinden yıpranma tazminatı ödeniyor. Kısaca itfaiyeci arkadaşlarımızın yıpranma tazminatındaki adaletsizlik ateşi hala yanıyor ve söndürülmeyi bekliyor.” dedi.