Saadettin Özyazıcı

Zabıtanın El Kitabı

Eklenme Tarihi : 02.04.2013 12:28:57

Geçtiğimiz süreç içerisinde özellikle 2012 yılında belediyecilik anlamında bazı mevzuatlarda köklü değişikliklere gidildi.

Değerli meslektaşlarım;

            Geçtiğimiz süreç içerisinde özellikle 2012 yılında belediyecilik anlamında bazı mevzuatlarda köklü değişikliklere gidildi. Yeni büyükşehir belediyelerinin kurulması, ilk kademe ve belde belediyelerinin kaldırılması ve bunlara ilaveten yeni ilçe belediyelerinin kurulması gündeme geldi.

            Hal böyle olunca bazı yorum farklılıkları ve asılsız söylentiler de ortalıkta dolaşmaya başladı maalesef. Özellikle büyükşehir belediyelerindeki belediye zabıtası birimlerinin Büyükşehir çatısı altında toplanacağı ve tek elden yönetileceği gibi söylentiler kulaktan kulağa dolaşmaya başladı ve neredeyse herkes bu söylentilere inanır oldu. Tabi böyle bir şeyin olmadığını, sadece yeni kurulacak büyükşehirlerde bir Zabıta Daire Başkanlığı kurulacağını ama bu başkanlığın tüm belediyelerin zabıtasının başkanı olmayacağını, ilçe belediyelerinin de Zabıta Müdürlüklerinin olacağını ve bu müdürlüklerin ilgili belediyeye bağlı olarak görev yapacağını daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Anlaşılmamış olacak ki zaman zaman bu konuda tarafıma sorular yöneltilmektedir. Bu yüzden bu konuyu tekrar hatırlatmak istedim.

            Gelelim bu ayki yazımızın konusuna…

            Bu ay ki yazımızı yeni çıkacak olan kitabımızı tanıtmaya ayırdık. Naçizane yazarlığını yapmış olduğum bu kitap ile meslektaşlarımıza sürekli ellerinin altında bulunacak güncel mevzuatı sunmayı amaçladık. Aslında bir mevzuat kitabı hazırlamak ve bunu sunmak bu kitabı hazırlayan açısından çok risklidir, zira ülkemizdeki gelişmelere paralel olarak mevzuatlarımızda o kadar hızlı değişiklikler oluyor ki; siz baskıya geçemeden kitabınız hükümsüz kalabiliyor. Bu durum benimde başıma geldi maalesef, yoksa kitabımızı 2012 yılında yayınlamış olacaktık, ancak en son belediye mevzuatlarındaki değişiklikler bizi hazırlamış olduğumuz kitabımızda köklü değişiklikler yapmak zorunda bırakmış oldu. Neyse kısmet bu günlereymiş.

            Bu kitabımızda; son güncellemeler ile yürürlükte bulunan ve belediye zabıtasını çok yakından ilgilendiren temel bazı Kanunlar ile bunun yanında da onlara yol gösterici olacak bazı mahkeme kararları, hukuk görüşleri ve tutanak örneklerini bulabileceksiniz.

            Şimdiden kitabımızın tüm meslektaşlarıma fayda sağlamasını umuyor, meslek hayatınızda sağlık, huzur ve başarılar temenni ediyorum.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi Konak Zabıta Müdürü Şakir Kumaş
  İzmir Büyükşehir Belediyesi Konak Zabıta Müdürü Şakir Kumaş
 • İçişleri Bakanlığı Bir Uygulama Yönetmeliği Hazırlamalı
  İçişleri Bakanlığı Bir Uygulama Yönetmeliği Hazırlamalı
 • İzmir Çiğli Belediyesi Zabıta Müdürü Yasemin Özgüler
  İzmir Çiğli Belediyesi Zabıta Müdürü Yasemin Özgüler
 • Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu
  Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu
Tüm Ropörtajlar...
ANAYASAL BİR HAK OLAN ..Değerli meslektaşlarım; Belediye zabıtaları görev yaptıkları belde içerisinde yaşayan insanlara daha kaliteli bir yaşa ..Saadettin Özyazıcı
 • İstanbul Belediyesi Zabıta Vakfı (İktisadi İşletme)
  Telefon : 0850 433 14 53 * Faks : 0850 433 20 23
 • İstanbul Belediyesi Zabıta Vakfı (İktisadi İşletme)
  Telefon : 0850 433 14 53 * Faks : 0850 433 20 23
Tasarım ve Uygulamailke